Prosiecka dolina je jedna z najkrajších dolín na Slovensku. Dolina je obľúbená pre jej ojedinelé prírodné krásy , ale hlavne prekrásnu prírodnú scenériu. V spojení so súbežne idúcou Kvačianskou dolinou tvorí turistickú trasu Prosiecka a Kvačianska dolina, ktorej súčasťou je Svoradov náučný chodník, ktorý začína pri vstupe do Prosieckej doliny a pokračuje cez obec Veľké Borové popri reštaurácii BOROVEC až k parkovisku na konci obce Kvačany – pri vstupe do Kvačianskej doliny. Vytvára návštevníkom predpoklady pre nezabudnuteľný zážitok z celodennej túry krásnou prírodou.
Pre viac info : Prosieckadolina.eu
Kvačianska dolina, ktorá je ponúka tvorí ideálny priestor na príjemnú prechádzku v malebnom, horskom prostredí.
Kvačiansku dolinu spestruje aj náučný chodník, ktorý prechádza aj susednou Prosieckou dolinou. Oddychový výlet nádhernou dolinou trvá približne 5 hodín.
Turistika v Kvačianskej doline je vhodná pre všetky tipy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko ide o nenáročnú trasu.
Do pamäti sa vám vryjú monumentálny skalný útvar Jánošíkova hlava, úzke a hlboké rokliny, prekrásne výhľady na dolinu či malebné Mlyny Oblazy, ktoré dotvárajú rozprávkovú atmosféru.
Pre viac info : www.visitliptov.sk
Liptovský hrad (iné názvy: Sielnický hrad, Liptovský Starý hrad) je ruina hradu na Liptove, v blízkosti hraníc okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Nachádza sa v okrese Liptovský Mikuláš, cca 220 m. od hraníc v katastrálnom území Sestrč, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica.
Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.
Možnosť príjemného a bezplatného relaxu v teplej minerálnej vode ponúka termálny prameň s jazierkom v Kalamenoch.
Čerenová skala sa nachádza v Chočských vrchoch nad Liptovskou Annou. Nie je to veľmi výrazný kopec ale na jeho vrchole sa však nachádza skalná plošinka, z ktorej sa Vám naskytne pôsobivý výhľad na priehradu Liptovská Mara a Nízke Tatry.
Túra začína v obci na námestí alebo na konci dediny v ústi doliny, kde začína lesná cesta. Po cca 100 m sa vydáte cestou vpravo. Chvíľku po ceste – niekoľko 100 m a potom odbočíte vľavo na chodník. Ten je dobre viditeľný a je označený šípkou a červenou turistickou značkou.
Výstup trvá približne 45 minút a nie je náročný – zvládnete ho i s malými deťmi. Skala je príjemne hladká a počas júna-júla v jej medzerách kvitnú kvietky.
Veľký Choč je majestátny kamenný krásavec, ktorý nesie prívlastok najvyššieho vrchu Chočských vrchov. Tie sú typické tým, že nevytvárajú hrebeň, ale jednotlivé masívy, ktoré sú preťaté hlbokými kaňonovitými dolinami.
Veľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Vyznačuje sa výskytom vzácnej flóry a hodnotným zastúpením zriedkavo sa vyskytujúcich zvierat. Známy je i vďaka nádherným výhľadom z vrcholu. Z historického hľadiska býval Veľký Choč významným orientačným bodom na obchodnej ceste spájajúcej Podunajsko s Pobaltím.
V súčasnosti je Veľký Choč obľúbenou turistickou lokalitou. Je ideálnym miestom pre podnikanie kratších a stredne náročných náročných túr, rovnako ako aj tých dlhých a exponovanejších.
Na Veľký Choč možno vystúpiť z liptovskej i oravskej strany. Najkratšia a zrejme aj najpoužívanejšia trasa vedie z Valaskej Dubovej po modro značkovanom turistickom chodníku (cca 3.5 hodiny).
Aquapark Tatralandia je najväčší akvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdrojom termálnej vody je vrt, z ktorého prúdi na povrch voda z hĺbky vyše 2 500 m s teplotou 60,7 °C.
Vodný park Bešeňová je rekreačné stredisko pri obci Bešeňová v okrese Ružomberok. Zariadenie s celoročnou prevádzkou má vybudovanú sieť krytých i vonkajších bazénov, toboganov, wellness, ubytovacích i stravovacích kapacít i kongresových priestorov.
Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa v katastrálnom území obce Liptovská Sielnica, 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.).
Bolo tu objavené keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Odkrytá bola obetná šachta s oltárikom a milodarovými obeťami, kamenné cesty so stĺporadím, ako aj keltské napodobeniny antických mincí. V 12. až 15. storočí tu bola slovanská osada, stál tu stredoveký zemepanský drevený hrádok, opevnený palisádami s priekopou a s obytnou vežou. V neskoršom období bol vybudovaný murovaný kostolík. Havránok je sídliskom z doby laténskej (púchovskej kultúry) a z vrcholného stredoveku.
Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.
Dielo bolo vybudované v rokoch 1969–1975. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne (Čemice, Demčín , Liptovská Mara, Liptovská Sielnica (pôvodná), Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre), Liptovský Trnovec Bukovina. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov.